Przejdź do głównej zawartości

Skróty klawiszowe i FAQ dla Qtile

Podziękowania dla Shendisx za stworzenie tej konfiguracji Qtile.

Sesja X11 i Wayland

Większość kombinacji klawiszy wymaga użycia klawisza modyfikującego, którym w naszym przypadku jest klawisz Windows (określany jako SUPER), można go zmienić w pliku konfiguracyjnym. Niektóre z nich mogą wykorzystywać mod1 (klawisz ALT).

Opis Klawisz
Otwórz terminal Super + Return
Otwórz Rofi (launcher programów) Alt + Spacja
Otwórz menedżer plików (Thunar) Super + E
Zamknij aktywne okno Super + Q
Opis Klawisz
Przejdź do obszaru roboczego (1-9) Super + 1 do Super + 9
Opis Klawisz
Przenieś fokus w lewo Super + H
Przenieś fokus w prawo Super + L
Przenieś fokus w dół Super + J
Przenieś fokus w górę Super + K
Przenoś okna między kolumnami lub w górę/dół w stosie Super + Spacja
Opis Klawisz
Przenieś aktywne okno w lewo Super + Shift + H
Przenieś aktywne okno w prawo Super + Shift + L
Przenieś aktywne okno w dół Super + Shift + J
Przenieś aktywne okno w górę Super + Shift + K
Przełącz tryb pełnoekranowy Super + F
Przełącz tryb pływający Super + V
Przyklej okno (podąża między obszarami roboczymi) Super + S
Opis Klawisz
Powiększ aktywne okno w lewo Super + Control + H
Powiększ aktywne okno w prawo Super + Control + L
Powiększ aktywne okno w dół Super + Control + J
Powiększ aktywne okno w górę Super + Control + K
Zresetuj rozmiary wszystkich okien do pierwotnych Super + N
Opis Klawisz
Przełącz między podzielonymi i niepodzielonymi stronami stosu Super + Shift + Return
Przełącz między układami Super + Tab
Opis Klawisz
Przeciągnij pływające okno Super + Lewy_przycisk_myszy
Zmień rozmiar pływającego okna Super + Prawy_przycisk_myszy
Przesuń okno na wierzch Super + Przycisk_kółka_myszy
Opis Klawisz
Uruchom Flameshot (narzędzie do zrzutów ekranu) Print
Zrób zrzut całego ekranu (zapisany w ~/Pictures) Control + Print
Opis Klawisz
Przeładuj konfigurację Qtile Super + Control + R
Wyjdź z Qtile (zakończ sesję X) Super + Control + Q

Dlaczego widżet głośności pokazuje błąd lub jest zablokowany na 0%?

Dział zatytułowany „Dlaczego widżet głośności pokazuje błąd lub jest zablokowany na 0%?”
  • Czasami jest to spowodowane tym, że widżet głośności Qtile nie jest w stanie wykryć domyślnego urządzenia wyjściowego. Możesz zajrzeć na wiki, aby uzyskać więcej informacji.
  • Tak, znajduje się w scripts/ w folderze Qtile.
  • Tak, na przykład jeśli przewiniesz kółkiem myszy na małych kropkach, które są twoimi obszarami roboczymi (Aktywny, Nieaktywny, Pusty itd.), przełączysz się w Lewo lub Prawo, a nawet możesz kliknąć w jeden z nich.
  • Innym przykładem jest układ (domyślnie kolumny), kliknięcie na niego pozwala przełączać się między dostępnymi układami.
  • Zużycie procesora i pamięci RAM - kliknięcie otworzy Btop (monitor systemu TUI).
  • Zwiększ/Zmniejsz/Wycisz głośność poprzez interakcję z widżetem głośności.

Aby uzyskać więcej informacji o Qtile, sprawdź ich wiki.